spacer
spacer
       
Home
Themas
Landbouwbeleid
Landbouwsubsidies
Biobrandstoffen
Agroforestry
WTO
Soja
Melk
Suiker
Kemp
Amarant
Lupine
Biotechnologie
Voedselsituatie en -handel
Denk globaal eet lokaal
Landbouw en cultuur
Diverse info
 
Home arrow Biotechnologie arrow Terminator-technologie

Terminator-technologie

Verwerping van terminator-technologie: een overwinning voor het volk

Een brede coalitie van boeren, inheemse volkeren en het middenveld vieren vandaag de hevige verwerping van pogingen om het wereldwijde moratorium op Terminator-technologieën – genetisch gemanipuleerde steriele zaden – te ondermijnen, op de VN-conventie over biologische diversiteit, in Curitiba, Brazilië.

“Dit is een gedenkwaardige dag voor de 1,4 miljard armen wereldwijd die afhankelijk zijn van door boeren bewaarde zaden,” zei Francisca Rodriguez van Via Campesina, een wereldwijde boerenbeweging, “Terminator-zaden zijn een massavernietigingswapen en een aanslag op onze voedselsoevereiniteit.”

“Terminator-technologie bedreigt onze levens, onze cultuur en onze identiteit als inheemse volkeren rechtstreeks,” zei Viviana Figueroa van de Ocumazo inheemse gemeenschap in Argentinië, namens het Internationaal Inheems Forum voor Biodiversiteit.

“De beslissing van vandaag is een enorme stap voorwaarts voor de Braziliaanse campagne tegen GGO’s,” zei Maria Rita Reis van het Braziliaanse Forum voor Sociale bewegingen en NGO’s, “dit bevestigt de bestaande ban van Brazilië op Terminator-technologie. Het geeft een duidelijk signaal naar de nationale overheid en het parlement dat de wereld de ban op Terminator-technologieën ondersteunt.”

“Het gezonde verstand heeft gezegevierd – een opheffing van het moratorium op het Terminator-zaad zou letterlijk zelfmoord geweest zijn,” zegt Benedikt Haerlin van Greenpeace International van op de conventievergadering. “Dit is een echte overwinning voor de middenveldorganisaties over de hele wereld – het zal er voor zorgen dat de biodiversiteit, voedselzekerheid en het inkomen van miljoenen boeren rond de wereld beschermd worden.”

‘Terminators’ of ‘GURTS’ (Genetic Use Restriction Technologies) zijn een klasse van technologieën i.v.m. genetische modificatie die bedrijven toelaten om zaden te introduceren waarvan de steriele nakomelingen zich niet kunnen vermenigvuldigen, zodat boeren verhinderd worden om zaden van hun eigen oogst opnieuw in te zaaien. De zaden zouden ook gebruikt kunnen worden om specifieke kenmerken te introduceren die alleen geactiveerd kunnen worden door het gebruik van chemicaliën die in bezit zijn van dezelfde bedrijven.

Op de Conferentie voor biologische diversiteit deden Australië, Canada en Nieuw-Zeeland, samen met de VS-regering (die geen deel uitmaakt van de Conferentie) en een aantal biotechnologische bedrijven pogingen om de deur te openen voor veldtesten van Terminator-zaden, door een ‘geval per geval’-beoordeling van zulke technologie te benadrukken. Deze tekst werd vandaag unaniem verworpen in de Conferentiewerkgroep die dit thema behandelde. Dit moet wel nog formeel aangenomen worden door de algemene vergadering van de Conferentie.

Ondanks de overwinning van vandaag is er geen twijfel mogelijk dat de multinationale bio-industrie door zal gaan met het stimuleren van ‘steriele zaden’-technologie. Terminator-technologie zal de kop weer opsteken op de volgende VN-vergadering over biodiversiteit in 2008. “De enige oplossing is een totale ban op deze technologie voor eens en altijd,” concludeerde Pat Mooney van de Ban Terminator Campagne. Nu moeten alle nationale overheden nationale bans op Terminator-technologie doorvoeren zoals Brazilië en India reeds gedaan hebben.

CURITIBA EXPRESS – LAATSTE NIEUWS OVER DE OVERWINNING OP TERMINATOR-TECHNOLOGIE

Deze overwinning vandaag markeert het begin van het einde van Terminator-technologieën, niet zozeer omwille van de aangenomen en verworpen tekst, maar omdat de overwinning behaald werd  door een unieke, brede en diverse coalitie van boeren, landbouwers, sociale bewegingen en milieuorganisaties die gesteund worden door een grote meerderheid van afgevaardigden, van wie ik zeker ben dat ze niet alleen met hun stem, maar ook met hun hart bij ons waren – zelfs als ze dit niet kunnen uitdrukken in de mate dat ze het zouden willen, gezien hun officiële functie. Wij zijn trots om lid te zijn van deze coalitie van de toekomst, die zal moeten vechten voor zoveel meer dan slechts een ban op Terminator-technologieën. Over heel Curitiba ziet men dezer dagen prachtige posters die luiden: “Biodiversiteit zit in de mensen”. Dit drukt exact uit wat de overwinning van vandaag werkelijk betekent. 500.000 boeren in India, 120 wetenschappers in Italië, protestvoerders over heel de wereld, die recent een protest voerden in Delhi en Londen voor de ambassades van Nieuw-Zeeland, inheemse gemeenschappen wereldwijd, milieu- en consumentenorganisaties van alle continenten zeggen: “Steriliteit zal nooit een geldig concept zijn voor het behoud en de verbetering van biodiversiteit en duurzame landbouw, het voeden van de wereld en het behoud van voedselsoevereiniteit.” En zoals één argument van de industrie was dat Terminator-technologie nodig was om GGO’s veiliger te maken, zo luidt het antwoord: “Men zou nooit zaden mogen vrijgeven die steriel gemaakt moeten worden zodat ze het milieu niet beschadigen.” We zijn er zeker in dat dit een duidelijke boodschap stuurt naar de regeringen van de wereld om de Terminator-technologie te verbannen, eens en voorgoed. Laat ons niet alleen onze overwinning vandaag vieren, maar ook het ruime en heldere perspectief dat deze samenwerking biedt op een meer duurzame landbouw, een betere wereld en op een biodiversiteit die alle mensen op deze planeet omvat… OK – er heerst een zekere sentimentele sfeer hier in Curitiba.

BRON: Greenpeace International, Benny Haerlin

DATUM: 24 Maart 2006 (Via Genet)

De deelnemers aan de bijeenkomst moeten op de afsluitende plenaire vergadering op 31 maart nog over de zaak stemmen, maar dat lijkt een formaliteit.

[Het moratorium is op de slotbijeenkomst in Curitiba inderdaad gehandhaafd.]

 
     
spacer

Deze site kwam tot stand in het kader van het E-Coop project
Website gemaakt met Joomla!